آمریکا امکان توسل به سازوکار «اسنپ بک» را ندارد

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حمید بعیدی‌نژاد سفیر کشورمان در انگلیس در حساب کاربری خود در توئیتر و در واکنش به اقدام روز گذشته آمریکا در استفاده از «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، نوشت: به‌دنبال اقدام یکجانبه آمریکا برای بازگشت تحریم‌های بین المللی علیه ایران، تمامی کشور‌های عضو برجام شامل انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا، امشب به‌طور جداگانه ودر اقدامی متحد و یکپارچه اعلام کردند که آمریکا به‌دلیل خروج از برجام، امکان توسل به سازوکار «اسنپ بک» را ندارد.

 روز گذشته «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا با سفر به نیویورک و دیدار با سفیر اندونزی در سازمان ملل متحد که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، خواستار فعال شدن مکانیسم ماشه شد. اقداماتی که با مخالفت صریح کشور‌های باقی مانده در برجام و همچنین اتحادیه اروپا شد.

منتقدان به اقدام آمریکا معتقدند که به دلیل آنکه دونالد ترامپ در هشتم می ۲۰۱۸ دستور خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام را صادر کرده است، دیگر واشنگتن حقی برای استفاده از سازوکار‌های تعریف شده در قالب توافق هسته‌ای و قطع‌نامه ۲۲۳۱ را دارا نیست.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، تلاش آمریکا برای بهره‌گیری از سازوکار مکانیسم ماشه یا همان اسنپ بک، به شکستی دیگر برای واشنگتن در شورای امنیت تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.