اگر ناامنی ادامه پیدا کند به آذربایجان و ارمنستان تذکر قو‌ی‌‌تری می‌دهیم

رحمانی فضلی با اشاره به درگیری بین آذربایجان و ارمنستان:

اگر ناامنی ادامه پیدا کند به آذربایجان و ارمنستان تذکر قو‌تری می‌دهیمبه گزارش خبرنگار  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز دوشنبه در حاشیه جلسه ستاد اطلاع رسانی تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که درباره قره‌باغ مشکل امنیتی در مرز‌ها داریم یا خیر، گفت: در همسایگی ما در شمال کشور بین دو کشور مسائلی اتفاق افتاده که از نظر وزارت کشور، امنیت داخلی ما که از مرز‌ها تا اقصی نقاط کشور است اولویت بالایی دارد و هر منطقه مرزی ما جزیی از امنیت ملی ماست و نیرو‌های مسلح و انتظامی ما دقیق مناطق مرزی را کنترل می‌کنند.

رحمانی فضلی تاکید کرد: به کشور‌های هم‌جوار توصیه کردیم و تذکر دادیم که به هیچ وجه نا امنی و دخالت و هر اقدامی که بخواهد وضع امنیت مردم ما در آن مناطق را دچار خدشه کند را تحمل نمی‌کنیم و امیدواریم با رعایت قوانین و روند جاری اجرای قوانین بین‌المللی که احترام به حاکمیت ملی و حقوق کشورهاست این مسأله حل شود.

وی افزود: امیدواریم با دقتی که خواهند کرد و با استقرار قوی و رصد خوبی که ما در مناطق مرزی داریم، در آن مناطق دچار ناامنی نباشیم.

وی تاکید کرد: برخی گلوله‌ها به صورت خمپاره و توپ به مناطقی از کشورمان اصابت کرده و خواستیم که کنترل کنند و اگر ادامه یابد تذکرات قوی‌تری خواهیم داد.

وزیر کشور در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به جلسه امروز و بررسی فعالیت رسانه‌های داخلی و خارجی گفت: متأسفانه بیش از ۹۰ درصد اطلاعات و اخبار و تبلیغات رسانه‌های خارجی در ابعاد منفی اقتصادی کشور با قصد تهییج و تحریک مردم با نشان دادن ناکارآمدی است که عموم آن غیرکارشناسی و غیرمنصفانه بوده است. این رقم در داخل هم هرچند حدود ۵۰ درصد بوده، ولی رسانه‌ها در مباحثی که در حوزه اقتصادی مطرح می‌شود، شرایط حاکم بر کشور و اقتصاد جهانی را در نظر داشته باشند.

وی اضافه کرد: در اقتصاد با سه پدیده مواجهیم که اثرگذاری بالایی دارد. ابتدا رکورد جهانی است و همانطور که مردم ما می‌دانند که اقتصاد‌های بزرگ جهانی با رشد‌های اقتصادی حدود منفی هفت مواجه هستند و این بر اقتصاد‌های کشور‌ها از جمله ما تاثیر دارد.

رحمانی فضلی افزود: مسأله بعد تحریم‌ها است که تحریم‌های ظالمانه که هدفمند و هوشمند است روزنه‌های فعالیت‌های اقتصادی، تولید و تجاری ما را نشانه رفته اند و ما دو سال است در مقابل این تحریم‌ها با مقاومت مردم و مسئولان مواجه هستیم. آن‌ها می‌خواستند نتیجه این تحریم‌ها را در بازه زمانی سه و شش ماهه در اغتشاشات داخلی کشور ببیند و نتوانستند به این قصد خود برسند و مردم ثابت کردند در دفاع از کشور و انقلاب خود مصمم هستند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه نمی‌توان سختی‌ها، مشکلات و نارسایی‌های ناشی از تحریم را نادیده گرفت، بیان داشت: نادیده نگرفتن به معنای یاس و انفعال و سستی نیست و بلکه باید بیشتر کار کرد و مقاومت را تقویت کرد و همدلی داشت تا این مسأله را حل کنیم. مساله دیگر کرونا است که در حوزه اقتصادی اثرات بسیار زیادی داشته و در اقتصاد ما هم تاثیر آن در فعالیت‌های تجاری و اقتصادی کاملا مشهود است.

وی افزود: روند فعالیت‌های اقتصادی در کشور با توجه به فراز و فرود‌ها و مشکلات و ضعف‌ها، روند را در جلسه مثبت تلقی کردیم و برخی نگرانی‌هایی درباره برخی کالا‌ها از جمله تامین مواد اولیه کارخانجات و قطعات و لوازم یدکی برای صنایع و کامیون‌ها مطرح بود که طبق جمع بندی که ارائه شد، اعضای جلسه درباره بسیاری از این کالا‌ها نگرانی خاصی نداشتند و می‌گویند این کالا‌ها به صورت زیاد و قابل توجهی در گمرکات رسوب کرده است.

رحمانی فضلی تاکید کرد: جلسه اخیر معاون اول رئیس جمهور که در این باره برگزار شد، امروز زمان‌بندی و مشخص شد که آن جلسه پیگیری شود و با ترخیص آن کالا‌ها بتوانیم بخش زیادی از این نگرانی‌ها را بر طرف کنیم.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه قاچاق سوخت در مرز‌های شرقی اتفاق می‌افتاد، توافق خوبی بین وزارتخانه‌های نفت، کشور و صمت انجام شده و امیدواریم مسیر قاچاق سوخت را به مسیر قانونی آن با در نظر گرفتن سهم مناسبی برای مردم آن منطقه داشته باشیم تا مردم منطقه بتوانند از این موهبت استفاده کنند و طرح خوبی است و از وزارت نفت تشکر می‌کنیم که با ما همراهی کردند.

وزیر کشور در ادامه افزود: در حوزه واردات کالا از مرز‌های غربی و جنوبی که بعضاً به عنوان کوله‌بری از آنان یاد می‌شود، با پیگیری‌های مستمر وزارت کشور، صمت و بانک مرکزی تا مسأله پی‌گیری شود، قبل از تحریم‌ها به توافق خوبی رسیده بودیم، ولی با تحریم‌ها و کرونا با کاهش امکان واردات به اشکالات زیادی رسیدیم و واردات بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا ممنوع شد و امکان واردات آن نبود.

وی در این‌باره تاکید کرد: قرار شد بیش از ۱۰۰ قلم کالا را از این طریق وارد کنیم که مستلزم برخی هماهنگی‌ها و برخی مصوبات در دولت و اصلا خبر‌های قوانین بود که انجام شده و شاهد بودیم که اولین محموله‌ها در قالب بازارچه‌های مرزی آمده و امیدواریم بتوانیم شرایط مرز‌ها و مردم این مناطق را درک کنیم.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: توصیه جلسه‌ی امروز به رسانه‌ها ضمن تشکر این بوده که باید به مطالبات مردم بپردازیم و ضعف‌ها و اشکالات را ببینیم، ولی باید کارشناسانه و منصفانه باشد و همه دستگاه‌ها فرصت و امکان توضیح را داشته باشند و نباید تسلیم فضاسازی‌های منفیِ بیش از ۹۰ درصدی رسانه‌های خارجی قرار بگیریم و مسیری را داشته باشیم که به قدرت مقاومت مردم ما از نظر روحانی و روانی آسیب برساند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.