برخی خوش ندارند تهران و پکن با هم روابط خوبی داشته باشند

عضو هیئت علمی دانشگاه مطالعات بین الملل شانگ‌های چین:

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، فن خونگ داء عضو هیئت علمی دانشگاه مطالعات بین الملل شانگ‌های چین، در سمینار «برنامه ۲۵ ساله ایران و چین و چشم انداز مناسبات دو کشور در دو دهه» گفت: آیا ایران و چین برای همکاری جامع آماده هستند؟ ماه گذشته دولت ایران اعلام کرد که تهران و پکن در حال کار بر روی تفاهم ٢۵ ساله‌ای هستند که آمریکایی‌ها تحلیل‌های بدی از آن منعکس کردند.

او افزود: برنامه همکاری جامع ایران و چین قبل از شکل‌‎گیری نهایی با چالش‌های جدی رو به رو شد، این اتفاقات به ما نشان داد که برخی از کشور‌های جهان خوش ندارند تهران و پکن با هم روابط خوبی داشته باشند.

خونگ داء تصریح کرد: از زمان برقراری روابط دیپلماتیک در ایران و چین، کشور ما همواره به ایران به عنوان یک شریک مهم در خاورمیانه نگاه کرد و در سال‌های اخیر با مخالفت خود از تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران همواره در کنار ایران ایستاد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مطالعات بین الملل شانگ‌های چین اضافه کرد: در یک سال گذشته روابط دیپلماتیک تهران و پکن افزایش چشمگیری داشته است؛ ایران اخیرا در مورد حاکمیت و تمامیت ارضی چین حمایت خود را نشان داد.

او افزود: با همه این‌ها، سوال من این است که آیا چین واقعا آمادگی برای روابط با ایران را دارد و ایران هم راهکار‌های افزایش این ارتباط را دارد؟ تهران و پکن هر دو باید به نگرانی‌های طرف مقابل خود پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.