بیانیه دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی در خصوص بازگشایی مسجد ایاصوفیه

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی با صدور بیانیه‌ای، بازگشایی مسجد ایاصوفیه را اقدامی شجاعانه و بازگشت میراث اسلامی به دنیای اسلام دانست.

متن بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلَاهَ وَآتَی الزَّکَاهَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَی أُولَئِکَ أَنْ یَکُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِینَ

جنگ‌های صلیبی مصادف با دوره‌ای از تاریخ بود که برابر اعتراف اندیشمندانی همچون گوستاو لوبون فرانسوی، شرق مهد تمدن و مصادف با عصر شکوفایی تمدن اسلامی بوده است و به دلیل بی فرهنگی و عدم بهره مندی صلیبیان از مظاهر تمدن، جنگ‌های صلیبی برای مسلمانان سراسر زیانبار بود.

در همین حال بارور بودن درخت فرهنگ و تمدن در میان ملل اسلامی موجب گشت که اروپائیان با دستی پر از دانش و پیشرفت به خانه باز گردند، اما در مقابل شاید مهم‌ترین پیامد جنگ‌های صلیبی، تسلط قدرت نرم بر جوامع اسلامی از سوی آنان بود و جنایت‌های فراوان آنان در تسخیر مسجد الاقصی و تخریب مساجد و آتش زدن آثار تمدن اسلامی و تاراج ثروت‌های ملل مسلمان و نیز قتل عام ده‌ها هزار نفر از مسلمانان در تاریخی طولانی در حدود یکصد و هشتاد سال و در هشت دوره تهاجم به سرزمین‌های اسلامی، بخشی از این ننگ تاریخی بر پیشانی صلیبیان بوده است.

علی رغم این جنایات و تخریب زیرساخت‌های گسترده جهان اسلام که توسط غرب در جنگ‌های صلیبی صورت گرفت، اسلام در این جنگ‌ها نه تنها اقدام به تخریب آثار تمدنی غرب نکرد، بلکه با حفظ کلیسا‌ها و تبدیل آنان به عبادتگاه‌های اسلامی، به تعامل فرهنگی و استمرار تمدن بشری کمک شایانی کرد.

کلیسای ایاصوفیه با قدمتی ۱۵۰۰ ساله از آثار به جا مانده در دوره امپراتوری بیزانس و یکی از نماد‌های معماری دوره روم شرقی است که پس از تحولات آغازین عصر رنسانس و فتح قسطنطنیه (استانبول فعلی) به دست سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۲ میلادی با حفظ احترام به حقوق تمامی مسیحیان جهان مردم روم شرقی که به تدریج اسلام در میان آنان گسترش یافته بود به طور رسمی به مکتب حیات بخش اسلام گرویدند و کلیسای ایاصوفیه را به مسجد و عبادت گاه مسلمانان تبدیل کردند.

پنج قرن متمادی مسجد ایاصوفیه یکی از میراث مهم فرهنگی جهان اسلام بود، اما استعمار پیر، انگلیس که ضربات سهمگین از مسلمانان در این پنج قرن خورده بود، برای اسلام زدایی، تسلط بر سرنوشت مسلمان‌ها و فراموشی تمامی نتایج پیروزی‌های و عصر شکوفایی تمدن اسلام و حذف نماد‌های اسلامی، عبادتگاه مسلمانان و محل عبادت بندگان مخلص خدا را به موزه تبدیل کرد.

برابر قوانین و سنت الهی که “هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَیٰ وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ “، دشمنان درصدد خاموشی نور الهی بودند که با رشد اسلام گرایی و بیداری اسلامی در موج دوم و سوم و آگاهی و بصیرت افزایی به دامان مسلمانان بازگشت.

در ایام مبارک دهه اول ذی الحجه الحرام که حاجیان به دنبال احیای فطرت خویش هستند، دولت ترکیه و به ویژه شخص رئیس جمهور این کشور اسلامی، در اقدامی شجاعانه و در خور تحسین به دنبال بازگشت به خویشتن خویش، احیای هویت اسلام و بازگردان میراث اسلامی به دنیای اسلام برآمد.

مجمع جهانی بیداری اسلامی ضمن حمایت از اقدام هوشمندانه که نشانه خردمندی و مقابله با سلطه فرهنگی غرب، احیای هویت مسلمانان، حفظ کرامت و میراث فرهنگی و … است را ارج نهاده و از کلیه مسلمانان جهان می‌خواهد از این اقدام هوشمندانه حمایت و پشتیبانی کنند.

دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی»


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.