تأمین موقت کالا‌های اساسی با کارت الکترونیک کالایی

جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم / تامین موقت کالا‌های اساسی با کارت الکترونیک کالاییبه گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست با روسای کمیسیون‌های اقتصادی و برخی نمایندگان مجلس که با موضوع بررسی طرح حمایت معیشتی از مردم تشکیل شد بود، اظهار کرد: مجلس در این موضوع به یک فوریت طرحی رای داده که اکنون در حال جمع بندی نهایی در کمیسیون بودجه است.

رئیس مجلس گفت: مجموعه مجلس و دولت درباره طرح حمایت معیشتی از مردم باید هماهنگ عمل کنند.

وی افزود: جلساتی در کمیسیون برنامه و بودجه در این خصوص با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، برگزار شده است که به زودی پیرامون نحوه تامین اعتبارات و اجرای این طرح، مجلس به جمع بندی می‌رسد.

برای برخی خانوار‌ها کالا‌های اساسی هم دست نیافتنی شده است

قالیباف ضمن تأکید بر ضرورت تصویب این طرح در شرایط کنونی گفت: متاسفانه این روز‌ها افزایش قیمت‌ها و تورم کالا‌ها بر اقشار کم درآمد، حقوق بگیر ومتوسط جامعه فشار آورده است. به نحوی که حتی برای برخی خانوار‌ها دسترسی به کالا‌های اساسی هم به سختی امکان پذیر است و یا حتی دست نیافتنی شده است. البته که این وظیفه ما مسئولان است که برای این وضعیت چاره اندیشی کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیصی به کالا‌های اساسی نتوانسته مسیر درستی را طی کند و نتیجه مطلوبی داشته باشد و به اجماع همه کارشناسان هدررفت آن بیش از مزیتش بوده است تاکید کرد: ارز یارانه‌ای تخصیصی برای تأمین کالا‌های اساسی باید به درستی در اختیار جامعه هدف قرار بگیرد تا بتوانیم به بهترین نحو از داشته‌های خود استفاده کنیم.

مردم برای تأمین کالای اساسی و ضروری شان باید تضمین داشته باشند

رئیس مجلس با اشاره به تأمین منابع مالی برای اجرای طرح حمایت معیشتی از مردم از محل مناسب اظهار کرد: برای تامین منابع مالی طرح نباید از منابع تورم زا و افزایش پایه پولی استفاده کرد بلکه باید با بهره گیری از منابع موجود بودجه و صرفه جویی دولت این اتفاق بیفتد. به هرحال باید به مردم اطمینان داد که سبد غذایی و ضروری آنها کوچک نمی‌شود.

قالیباف تصریح کرد: این گرانی افسارگیسخته کار را بر زندگی مردم به شدت سخت کرده است به گونه‌ای که بخشی از مردم دغدغه تأمین نیاز‌های ضروری معیشتی زندگی شان هستند. اصل کار این است که اقتصاد کشور رونق بگیرد و مسائل اقتصادی به‌صورت ریشه‌ای حل شود، اما در شرایط فعلی ما باید دغدغه اولیه زندگی مردم را برطرف کنیم، بنابراین مردم برای تأمین کالای اساسی و ضروری‌شان باید تضمین داشته باشند.

روی تأمین کالا‌های اساسی با استفاده از کارت الکترونیکی بحثی وجود ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر روی تامین کالا‌های اساسی با استفاده از کارت الکترونیکی و به صورت موقت بحثی وجود ندارد، افزود: تعداد دفعات پرداختی به جامعه هدف تا پایان سال ۹۹ برای خرید کالا‌های اساسی باید تعیین شود و در صورت ادامه اجرای آن هم در سال آینده باید مکانیزم لازم پیش‌بینی شود. ما معتقدیم باید در فواصل منظم تا پایان سال اقلام اساسی مورد نیاز خانوار‌ها را مانند گوشت و روغن و برنج و دیگر کالا‌های اساسی را با قیمت ارزان در اختیار خانوار‌های مشمول قرار داد.

قالیباف با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی باید قدرت خرید مردم برای تأمین اقلام اساسی حفظ شود، گفت: ما نباید اجازه دهیم سبد غذایی و ضروری مردم کوچک شود، بنابراین موضوع تامین کالا‌های اساسی در اولویت کاری ما قرار دارد و بعد از جمع بندی نهایی، کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات طرح را برای بررسی در صحن علنی آماده می‌کند.

وی تأکید کرد: همکاران من در مجلس هم از بعد نظارتی و هم قانون گذاری تلاش می‌کنند تا بتوانیم راهکار‌هایی را پیش بینی کنیم و دولت را در پیگیری و اجرای این راهکار‌ها همراهی کنیم و در مواردی که لازم است، قاطعانه و با جدیت احقاق حقوق مردم را مطالبته کنیم. ما عهد بستیم که بر سر حقوق مردم ایستادگی کنیم و کوتاه نیاییم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.