جمهوری آذربایجان به دنبال حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ است

کارشناس مسائل اوراسیا در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح کرد؛

به گزارش خبرنگار  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سایه روشن تشدید درگیری‌های قره باغ امشب ۱۴ مهرماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور کاظمی کارشناس اوراسیا مورد بررسی قرار گرفت.

کاظمی با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان بار‌ها اعلام آمادگی کرده که حاضر است به قره باغ خودمختاری بدهد، گفت: این کشور از طریق سیاسی و به صورت مسالمت آمیز به دنبال راه حل موضوع است.

این کارشناس اوراسیا با اشاره به اینکه ارمنستان معتقد است که قره‌باغ باید به عنوان یک کشور مستقل باشد و به قره باغ به عنوان یکی از استان‌های خود نگاه می‌کند افزود: در بودجه سالانه ارمنستان بودجه‌ای برای قره باغ در نظر گرفته شده است ارمنستان تاکید دارد که باید همه پرسی در این منطقه برگزار شود و همین موضوع عامل اختلاف در مذاکرات شده است.

او با اشاره به اینکه جمهوری آذربایجان با برگزاری همه‌پرسی موافق است به شرط اینکه آزادی هفت استان در خارج از قره باغ با تعیین حقوقی قره‌باغ باید به صورت همزمان انجام شود ادامه داد: از سال ۱۹۹۴ از زمانی که آتش‌بس با حمایت ایران و در چارچوب سازمان ملل بین ارمنستان و آذربایجان برقرار شد هر از گاهی آتش‌بس نقض شده است در مواردی در حدی بوده که دبیرکل سازمان ملل ابراز نگرانی کرده است، ولی این دوره از درگیری‌ها، شدیدترین درگیری در ۲۶ سال گذشته است.

کاظمی با اشاره به اینکه تقریبا از تمامی ادوات سنگین در این درگیری استفاده شده است خاطرنشان کرد: علت از سرگیری درگیری‌ها را از سه بعد جمهوری آذربایجان، ارمنستان و بازیگران دخیل می‌توان ارزیابی کرد.

او تصریح کرد: مجموعه تحولات را در داخل آذربایجان می‌توان دید لذا جمهوری آذربایجان به این جمع‌بندی رسیده که آذربایجان نیاز به قدرت نمایی در قره‌باغ دارد، زمزمه‌های اختلافات درونی در آذربایجان وجود دارد، کشور‌های غربی قطعنامه‌های حقوق بشری شدید‌ی علیه جمهوری آذربایجان منتشر می‌کنند، لذا شاهد تغییر حکومت‌ها در گرجستان در سال ۲۰۱۳، ارمنستان در سال ۲۰۱۸ و مجموعه تحولات در ۵ کشور آسیای جنوب مرکزی بوده ایم و لذا این موضوع جمهوری آذربایجان را نگران می‌کند که برخی از بازیگران به دنبال تغییر بازی و حکومت باشند لذا در این شرایط از سرگیری مناقشات به وحدت داخلی می‌تواند کند.

در حال تکمیل..

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.