دهنوی دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین شد

دهنوی دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین شدبه گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سید محسن دهنوی به عنوان دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین انتخاب شد.

دهنوی بیان کرد: در شرایط تحریم نگاه ویژه‌ای به روابط ایران و چین داریم. روابط تجاری ایران و چین طی چهار دهه گذشته بر اساس سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی همواره مورد توجه ویژه دولتمردان بوده است. چین به عنوان یکی از قدرت‌های رو به صعود در عرصه بین ­الملل است که طی سه دهه گذشته توانسته است به پیشرفت‌های عظیمی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، نظامی و فناورآنه دست یابد.

وی ادامه داد: متأسفانه روابط میان ایران و چین طی سال‌های گذشته با وجود مبادلات اقتصادی نسبتا گسترده در حد قابل قبولی قرار ندارد. طبیعی است که با توجه به عدم وجود طرح­های راهبردی برای روابط دوجانبه نمی‌توان انتظاری از چینی‌ها برای ادامه روابط اقتصادی در شرایط تحریم را داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون با وجود موقعیت ممتاز ایران در منطقه غرب آسیا و حتی در سطح جهانی و قرار گرفتن در قلب مسیر‌های ترانزیتی اقتصادی میان شرق و غرب و نقش بی بدیل آن در تأمین امنیت تنگه هرمز، مشاهده می‌شود که کشور‌های نه تنها کشور‌های آسیایی و آفریقایی بلکه کشور‌های اروپایی همچون ایتالیا با وجود برخی ملاحظات امنیتی به دلیل حضور پایگاه‌های ناتو به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی چینی‌ها هستند و گوی سبقت را از ایران ربوده اند و ایران رتبه قابل قبولی در جذب سرمایه گذاری چینی‌ها در جهان ندارد.

دهنوی اظهار داشت: جمهوری اسلامی همواره به دنبال روابط تجاری و اقتصادی بر مبنای برد برد با چین بوده است و بر همین مبنا حجم تجارت دوجانبه میان دو کشور در سال ۲۰۱۹ با وجود تحریم‌ها در حدود ۲۳ میلیارد دلار بوده است. از این رو با توجه به ظرفیت‌های دو کشور و روابط تاریخی اقتصادی طبیعی است که جمهوری اسلامی به روابط با چین توجه داشته باشد و برای روابط بلند مدت برنامه ریزی کند.

وی افزود: روابط راهبردی و بلند مدت میان ایران و چین نیز در ابتدا در سال ۹۴ و در طی سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به ایران و دیدار وی با مقام معظم رهبری مطرح شد که ثمره آن قرارداد بلند مدت میان ایران و چین بود. بر طبق گفته مقامات مسئول، هم اکنون در روابط اقتصادی دو کشور چرخه تولید وجود دارد و چین تنها کشوری است که به طور رسمی از ما نفت می‌خرد. سیاست آمریکا و غرب تمرکز بر فشار بر ایران برای جلوگیری از رابطه ما باچین و روسیه است.

دبیر گروه دوستی پارلمانی ایران و چین تاکید کرد:‌جمهوری اسلامی توانایی این را دارد که با استفاده از موقعیت راهبردی خود در جهان، به عنصری کلیدی در ابتکارعمل کمربند و جاده تبدیل گردد و نقش بارزی را در تأمین امنیت جریان انرژی به شرق ایفا نماید. از این رو چینی­‌ها نیز به منظور موفقیت بیش از پیش این ابتکار عمل به همکاری با ایران علاقه‌مند هستند. مانور سه جانبه ایران، روسیه و چین در بندر چابهار در همین راستا ارزیابی می‌گردید.

دهنوی گفت:جمهوری اسلامی با توجه به پتانسیل‌های موجود در چین و توانایی دو کشور ایران و چین در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فناوری، نظامی و امنیتی و گردشگری و اشتراک نظر دو کشور بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها، دو کشور می‌توانند به عنوان مکمل یکدیگر در عرصه بین المللی عمل نمایند و با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکایی، روابط با چین می­تواند باعث شکست تحریم­ها و توطئه‌های دشمنان و افزایش بسیار زیاد قدرت دو کشور در عرصه جهانی شود و از این رو در شرایط تحریم، نگاه ویژه‌ای به روابط ایران و چین داریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.