روحانی: راهی جز تقویت روابط ایران و ترکیه برای غلبه بر توطئه‌ها وجود ندارد/ اردوغان: ما در ترکیه ویروس کرونا را تحت کنترل قرار دادیم

در اجلاس شورای عالی همکاری راهبردی ایران و ترکیه مطرح شد؛

به گزارش حوزه دولت  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور ایران و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست مجازی شورای عالی همکاری‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه که به صورت مجازی برگزار می شود حضور دارند.

روحانی در این نشست خطاب به همتای ترکیه‌ای خود گفت: از امروز فرصتی در اختیار ما قرار گرفت تا بار دیگر با جنابعالی و همکارانتان در روند همکاری‌های دو کشور فرصت گفت و گویی داشته باشیم، بسیار خرسند هستم و خداوند بزرگ را شاکرم.

رئیس جمهوری گفت: لازم می‌دانم مراتب همدردی خودم را نسبت به عزیزانی که در کشور ترکیه از رنج کرونا در مشکل هستند، اعلام کنم. به روح عزیزانی که در اثر کرونا از دست رفته‌اند، تقاضای شادی روحشان را داشته باشم و برای افراد بستری تقاضای شفای عاجل داشته باشم و از خداوند بخواهم که دو ملت ایران و ترکیه و همه ملل جهان از این ویروس خطرناک نجات پیدا کنند و در آینده نزدیک همه ما بتوانیم برای پایان این ویروس جشن و شادمانی داشته باشیم.

روحانی افزود: همین ویروس باعث شد که امروز نتوانیم در تهران خدمت شما و همکارانتان باشیم و برای پیشبرد روابط در فضای مجازی امروز باهم گفت و گو داشته باشیم. امیدوارم روز پایان این ویروس بازهم شاهد حضور جنابعالی و همکارانتان در تهران باشیم.

او گفت: روابط دو کشور دوست ایران و ترکیه همواره بر پایه‌های بسیار مستحکمی در طول تاریخ بنیانگذاری شده و وقوع حوادث تلخ و ناگوار هم هرگز نتوانسته گزندی به روابط دو کشور برادر و دوست وارد کند.

رئیس جمهوری گفت: روابط دو کشور بر مبنای حسن همجواری و ارزش‌های مشترک فرهنگی و احترام متقابل و همچنین توجه به منافع مشترک دو کشور و ثبات، امنیت و صلح در منطقه بوده است.

روحانی اظهار کرد: مرزهای دو کشور خوشبختانه همواره مرزهای صلح و دوستی بوده و در هفت سال گذشته تلاش دو دولت بر مبنای توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

او تصریح کرد: هر دو کشور در یک منطقه بسیار حساس خاورمیانه قرار گرفته‌ایم. دو کشور دو قدرت بزرگ در منطقه هستند و همواره دشمنی‌ها و کینه توزی‌هایی نسبت به دو کشور وجود داشته و امروز هم وجود دارد. راهی جز تقویت روابط دوستانه دو کشور برای غلبه بر این توطئه‌ها وجود ندارد.

رئیس جمهوری گفت: من بسیار امیدوارم که نشست مشترک امروز ما و توافقاتی که خواهیم کرد، برای روابط دوجانبه سازنده باشد.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این نشست خطاب به رئیس جمهور کشورمان گفت: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا جلسه امروزمان را از طریق ویدئو کنفرانس برگزار می‌کنیم، ولی به رغم این مشکل ما اراده برگزاری این جلسه را نشان دادیم. این اراده خود پیام بسیار مهمی است.

اردوغان تصریح کرد: گفت‌وگو‌های بین ایران و ترکیه در حل و فصل بسیاری از مسائل منطقه از نقش تعیین کننده برخوردار است. همراه با کاهش شدت شیوع ویروس کرونا من مطمئن هستم که سطح همکاری‌های دو کشور به سطح قبل باز خواهد گشت.

رئیس جمهور ترکیه خاطر نشان کرد: به این وسیله برای تمامی شهروندان ایرانی که به دلیل ابتلاء به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند آرزوی رحمت و مغفرت می‌کنم و برای بیماران این بیماری آرزوی شفای عاجل می‌کنم.

او اظهار کرد: در اوایل شیوع ویروس تجهیزات پزشکی لازم برای را برای ملت ایران فرستادیم که نشان از حمایت ما از ملت ایران بود. در چارچوب همبستگی ما به عنوان دو کشور و به عنوان کل بشریت مطمئن هستم که از پَس این ویروس برخواهیم آمد. ما در ترکیه به رغم افزتیش موارد مبتلا به ویروس کرونا در دوران اخیر همچنان این ویروس را تحت کنترل قرار دادیم.

اردوغان تاکید کرد: از سوی دیگر سیستم بهداشت و سلامت خود را با بیمارستان‌های جدیدی که ایجاد کردیم تقویت کردیم و به رشد خود در تولیدات ادامه می‌دهیم. خداوند در قرآن به ما فرموده‌اند که در پایان هر سختی حتما یک فرجی به شما داده می‌شود و من مطمئن هستم در پایان شیوع کرونا ایران و ترکیه قوی‌تر از گذشته روند خود را ادامه دهند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: امروز نیز همراه با دوستان خود در چارچوب نشست برای توسعه بیشتر همکاری‌های خود تلاش خواهیم کرد. امروز توافقات و همکاری‌هایی که داشتیم مورد بررسی قرار می‌دهیم و برای تشدید این همکاری‌‌ها تلاش خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.