روند صادرات و واردات در حال عادی شدن است

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی میراشرفی رئیس کل کل گمرک جمهوری اسلامی ایران پس از نشست بررسی واردات، ترخیص، رسوبات کالا و اخذ راهکار مناسب و قانونی، در جمع خبرنگاران گفت: در ۶ ماهه اول امسال ۶۱ میلیون تن مجموعاً صادرات و واردات داشته ایم که ۱۶.۵ میلیون تن آن واردات و باقیمانده اش صادرات بوده است.

او ادامه داد: کالای وارداتی نسبت به مدت مشابه ۲ درصد کاهش وزنی داشته و به لحاظ ارزش، ۲۲ درصد کاهش داشته است. همچنین کالا‌های صادراتی ما ۳۵ درصد در وزن و ارزش کاهش یافته که خوشبختانه روند نزولی کاهندگی صادرات و واردات در حال رسیدن به حالت عادی است.

میراشرفی بیان کرد: تصمیم‌های روز گذشته در گمرک شهید رجایی با حضور معاون اول رئیس جمهور و نشست امروز در دیوان محاسبات ناظر بر دو موضوع است؛ ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی و به همین مقدار کالا و مواد اولیه برای تولید به عنوان کالای غیر اساسی در بنادر و گمرک‌ها داریم. به علاوه ۱ میلیون تن هم کالای اساسی و غیر اساسی در کانتینر وجود دارد.

رئیس کل گمرک کشور اظهار کرد: در جلسه امروز بیان شد پنج قلم کالای اساسی که بانک مرکزی برایشان به وارد کننده تعهد خواهد داد، ترخیص شود. با چنین سازوکاری نزدیک به ۲۳ هزار تن کالای اساسی ترخیص شده است.

او ادامه داد: تصمیم دیروز ناظر بر ایجاد تسهیلات در ترخیص کالا‌های غیر اساسی بود که وارد کننده مواد اولیه در صورت بی نیازی از تأمین ارز، بانک با ارز متقاضی موافقت کند. به این صورت در تولید رونق ایجاد خواهد شد و ماندگاری کالا در گمرک کاهش می‌یابد.

میراشرفی توضیح داد: کنجاله، دانه‌های روغنی، ذرت، روغن و جو ۵ قلم کالای اساسی است که واردکنندگان بدون کد رهگیری می‌توانند آن‌ها را ترخیص کنند.

رئیس گمرک کشور گفت: در این زمینه برای کالا‌های غیر اساسی هم در صورت ابلاغ مسئولان گشایش خوبی رخ خواهد داد.

او در پاسخ به پرسش باشگاه خبرنگاران جوان مبنی میزان دپوی قطعات مورد نیاز خودروزسازان در گمرک توضیح داد: ماده ۴۲ قانون امور گمرکی به ویژه در مورد قطعات خودرو به موضوع‌های اشاره کرده است که با پیشنهاد وزارت صمت، رئیس‌کل گمرک می‌تواند از این تسهیلات ماده مذکور استفاده کند و ما هم در چند ماه گذشته بار‌ها از آن بهره برده ایم.

میراشرفی افزود: خودروسازان به وسیله همین تسهیلات وی با اظهار کالا و پرداخت تضمین‌ها بدون نیاز به مسائلی که باعث رسوب کالا می‌شد، عمده کالاهایشان را ترخیص کرده اند.

رئیس‌کل گمرک کشور ادامه داد: این تسهیل همچنان ادامه دارد و البته پیشتر هم از آن استفاده می‌شد. در مورد مواد اولیه باید منتظر مصوبه آن باشیم.

او گفت: گمرک درباره موارد خاص خودروسازان را معطل نگذاشته است، اما در مورد مواد اولیه مشکل وجود داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.