سوئیس نتوانست استقلال لازم را در برابر آمریکا داشته باشد

در حال تکمیل

حنیف غفاری کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران، گفت: روابط سیاسی ایران و سوئیس پشتوانه صد ساله پیدا کرده است و در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بعد از توطئه‌هایی که آمریکا علیه نظام و انقلاب ما صورت داد، عملا سوئیس نقش حافظ منافع آمریکا در ایران را بر عهده گرفت.

او افزود: شاید وقتی نام سوئیس می‌آید خیلی‌ها آن را به عنوان کشوری که حامل پیام از سوی آمریکا برای ایران به ذهن خطور کند، اما کشور سوئیس طی سال‌های اخیر به ویژه از زمان خروج واشنگتن از برجام بالاخره سعی کرده است، نقشی را برای کاهش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن ایجاد کند.

غفاری ادامه داد: متاسفانه به دلیل نوع رفتار دولت آمریکا، استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی که این کشور در قبال ایران اتخاذ کرده است، سوئیس در مسیر کاهش تنش بین تهران و واشنگتن کاملا ناموفق بود. از سوی دیگر پیام جمهوری اسلامی ایران، پیام قاطعی بود که  تاکنون به دیپلمات‌های سوئیسی مخاطره شده است، به این معنا که تهران از حقوق خود و توافقات بین المللی کوتاه نخواهد آمد و با هرگونه عهدشکنی طرف مقابل هم برخورد خواهد کرد.

این کارشناس مسائل اروپا گفت: آمریکا بعد از خروج از برجام  از طریق کشور‌های واسطه دیگری جز سوئیس، مانند ژاپن و عمان پیام‌هایی را برای ایران فرستاد و از تهران خواست تا تن به توافقات فرابرجامی دهد که قطعا پاسخ جمهوری اسلامی ایران به این موضوعات مشخص بود، هست و خواهد بود.

او با اشاره به کانال دوجانبه مالی ایران و سوئیس، گفت: مقامات وزارت خارجه سوئیس اذعان کردند که علی رغم راه اندازی این کانال و مکانیسم و نوع عملکردی که برای این کانال تعریف شده است، عملا این کانال بشر دوستانه هم نتوانست اقدامی را انجام دهد و مبادله چندانی در آن صورت نگرفت، هرچند که به صورت محدود یک مبادله در قالب مبادلات دارویی صورت گرفت، لذا سوئیس هم در این مسیر نتوانست استقلال لازم را در برابر آمریکا داشته باشد.


بیشتر بخوانید


غفاری ادامه داد: در بسیاری از مقاطع بین تروئیکای اروپایی با سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران شاهد وحدت رویه هستیم، به این معنا که آن‌ها سعی می‌کنند حتی در مواردی که می‌توانند اقدامی را در راستای تامین منافع ایران هرچند محدود و حداقلی انجام دهند را هم دریغ می‌کنند و عملیاتی شدن آن را منوط به چراغ سبز آمریکا می‌کنند.

کارشناس مسائل اروپا تاکید کرد: سفر وزیر خارجه سوئیس به ایران فرصتی است که دیپلمات‌های کشورمان در دیدار با آقای کاسیس این مطالبه را به صورت صریح عنوان کنند که جمهوری اسلامی ایران خواستار رویکرد مستقل کشور‌های اروپایی در قابل ایران است نه اینکه رویکرد اروپا نسبت به نوع رفتار آمریکا شکل بگیرد.

او افزود: اکنون در مناسبات سیاست خارجی خود شاهد ترافیک دیپلماتیک هستیم، نشست شورای امنیت بر سر مکانیسم ماشه، سفر رافائل گروسی به ایران، نشست مشترک کمیته برجام در وین و اکنون هم سفر وزیر خارجه به ایران از جمله رویدادهای دیپلماسی چند روز اخیر است. در واقع در مقاطع مختلفی شاهد این حجم از سفر‌ها و مذاکرات بودیم، اما نکته مهم اینجاست که اگر کشور‌های اروپایی به دنبال دستاوردی در این سفر هستند اولین پیش شرط آن استقلال آن‌ها از آمریکا و دوم تلاش واقعی آن‌ها برای حفظ توافق هسته ای است.

غفاری گفت: کشور‌هایی مانند سوئیس و اتریش که میزبان مذاکرات هسته‌ای بودند، اما اینکه آن‌ها تنها در بیانیه‌های خود همگام با کشور‌های اروپایی اعلام کنند ما صرفا به برجام پایبند هستیم، کفایت نمی‌کند، چراکه در بسیاری از موارد عمل کشور‌های اروپایی با ادعای آن‌ها فرق می‌کند. امید می‌رود به حرف‌های خود به صورت عینی و صریح برای طرف سوئیسی در ایران تشریح شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.