سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خواهد خورد/ مکانیزم ماشه یک واژه جعلی است

به گزارش حوزه دولت  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن آرزوی قبول عزاداری مردم در سوگواری ایام شهادت امام حسین(ع)، اظهار کرد: ایام محرم هرساله فرصت بی‌نظیری برای درس‌آموزی از غنای فرهنگ حسینی است. درس‌های ماه محرم، واقعه کربلا برای ابنای بشر شمردنی نیست، اما در این روز‌ها که مردم ما در زیر فشار تحریم، تبعیض و ستم شقی‌ترین دولتمردان آمریکایی هستند، باید یکبار دیگر خاضعانه به پای مکتب سالار شهیدان بنشینیم و درس‌های ماه محرم را نه تنها برای خود، بلکه برای همه ملت‌های عالم بازخوانی کنیم.

ربیعی گفت: بگذاریم همه زورگویان بدانند ملتی که حسین و محرم و عاشورا دارد، نه به ستمگری کرنش می‌کند و نه عزت را با خفت به معامله می‌گیرد. ما ملت امام حسین (ع) آزادگی و ایستادگی و ایثار و نیز ملت امام حسن (ع) با صبر و صلح هم هستیم. البته غریب نیست که دشمنان ملت ما از شناخت این پیچیدگی‌ها مستاصل‌اند.

او با بیان اینکه ستمگران را به حکمت‌های نهفته در سنت‌های الهی و سیاست ائمه و معصومین راهی نیست، تاکید کرد: ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما بزودی با شکستی به یادماندنی مواجه خواهد شد و از امروز می‌توان نشانه‌های این شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تصادفی نیست که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ناکام‌ترین وزیر در تاریخ آن کشور شناخته شده و این نشان از شکست فشار حداکثری است.

ربیعی گفت: آمریکا باید بداند فشار حداکثری تجربه‌ای شکست خورده است و این مانور جدید هم هیچ چیز جدیدی برای ما نیست.

او ادامه داد: رژیم آمریکا در تلاش است از ابزار شورای امنیت استفاده کند و تجارب نشان داده برای خروج از برجام از وجاهت و حقوق بین الملی تهی بوده و فاقد مشروعیت در نزد افکار عمومی است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: رژیم آمریکا به طور مستقل نیز هرچه توان برای ابزار تحریم داشته، به کار بسته است و چیز جدید برای استفاده از آن در چنته ندارد. در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکاست.

ربیعی خاطرنشان کرد: در طرف دیگر، ما در حال تولید و بهره‌برداری از فرصت‌های جدیدی در جامعه جهانی، توأم با ظرفیت‌سازی داخلی هستیم و با اتکا به این نقاط قوت بیش از هر زمان دیگری، به ناامیدی کامل دشمنان مردم نزدیک شده‌ایم.

او گفت: رئیس‌جمهور نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را با مردم در میان خواهند گذاشت که شامل برنامه‌ها و پروژه‌های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: این پیام روشنی است مبنی بر اینکه دولت با همه تنگنا‌ها و فشار‌ها و محدودیت‌ها، هیچ‌گاه در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست و با درک سختی‌های تحمیل شده بر زندگی مردم، امیدوارانه به سوی آینده‌ای روشن‌تر برای مردم ایران حرکت خواهد کرد.

ربیعی در ادامه گفت: برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست و با نگاه به فرصت‌ها و قوت‌ها و با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ ملی، این نقشه راه را با جدیت تعقیب خواهد کرد. سال آخر نه یک پایان بلکه پایانه عزیمت به قرن جدید است.

او گفت: از همراهی مردم عزیز عزادار و همه کسانی که در آشتی دادن سیاست سلامت و مراسم سوگواری ایام محرم نقش آفرینی کردند، قدردانی می‌کنم.

سخنگوی دولت گفت: امسال ما شیوه‌ای از عزاداری را بنیان گذاشتیم که هم عزای حسینی زنده نگه داشته شد و هم سلامت عزاداران و تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم. امسال هیئت‌های جمعیتی بزرگ، به طور کامل موازین بهداشتی را مراعات کردند و درخواست داریم که برخی از هیئات و مراسم‌ها نیز تا پایان عزاداری‌ها بر حفظ موازین و رعایت نکات بهداشتی تاکید کنند. امیداوریم تا پایان این ایام، سیاق رهبری به عنوان الگو راهنمای عمل عزاداران قرار گیرد.

ربیعی خاطر نشا نکرد: پیش بینی این است که در فصل پاییز با توجه به فصل سرما و پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، نیم کره شمالی که بر فصل سرما وارد می‌شود، شیوع بیماری افزایش یابد، ما نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم، اما باید کار‌هایی که تاثیری بر معیشت خانوار دارند به حداقل برسانیم و موارد بهداشتی فردی استفاده از ماسک، کاهش تردد و شستشو را به حداکثر برسانیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی‌ بر اینکه برخی معتقدند حمایت دولت از بازار سرمایه و تقویت برخی نمادهای شاخص‌ساز صرفا برای فروش سهام صندوق‌های ETF و جذب نقدینگی برای آن است، پس از عرضه سهام دولت در قالب این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حمایت دولت از بورس چگونه ادامه می‌یابد و آیا دولت برای تقویت سهم‌های غیرشاخص‌ساز بازار برنامه‌ای دارد؟

ربیعی گفت: این سوال بر یک پیش فرض غلط استوار است. حمایت از بازار سرمایه در دولت‌های گذشته هم دنبال می‌شده است و در این دولت به عنوان یکی از بازارهای با ثبات اقتصادی از طریق تامین مالی برای تولید مورد توجه قرار گرفته است.

او افزود: به طور طبیعی حمایت از هر بازاری چه در بازار کالا، پولی و مالی و سرمایه کارکردها و آثار مختلفی از جمله جذب نقدینگی دارد. برنامه دولت حمایت، تقویت و تعمیق بازار سرمایه است.

سخنگوی دولت گفت: حمایت چند ساله دولت از بازار سرمایه نشان دهنده سیاست اصولی دولت در حمایت از بازار سرمایه بوده و در قالب ETF ها متوقف نمی‌ماند. صندوق‌های ETF یکی از ابزار مشارکت مردم با پول‌های اندک در بازار سرمایه هستند.

ربیعی تاکید کرد: اتفاقا ۲۰ درصد تخفیف در ETF برای حمایت از مردم با پول‌های اندک در مشارکت بازار سرمایه است. بازار سرمایه باعث ایجاد سرمایه گذاری جدید با جمع آوری نفدینگی‌ها خواهد شد. از سرکشی نقدینگی پیشگیری و علاوه بر کاهش تورم، به آنها جهت‌گیری‌های صحیح برای افزایش توان سرمایه گذاری و رشد تولید و اقتصاد را می‌دهد.

او ادامه داد: ایجاد ظرفیت و امکان برای مردم و شرکت‌های بخش خصوصی از اقدامات در حال پیگیری است و وظیفه ماست در کنار نقد سازنده در کنار بازار بورس از اقدامات بر هم زننده و روانی جامعه مقابله کنیم.

ربیعی در رابطه با اینکه با توجه به تهدیدات آمریکا در خصوص مکانیزم ماشه و در صورت همراهی کشور‌های اروپایی، واکنش ایران چه خواهد بود؟ عنوان کرد: قبلا هم توضیح داده شد که مکانیزم ماشه یک واژه جعلی است، آمریکا از روز اول سعی کرد این واژه را سر زبان‌ها بیاندازد. آنچه بار‌ها اعلام کردیم و اجماع جهانی هم بر همان اصل استوار شده، ایالات متحده آمریکا دیگر عضو برجام نیست. تقریبا هم هیچ کشوری این را نپذیرفته است.

سخنگوی دولت افزود: تصمیم گیری درباره پاسخ جمهوری اسلامی ایران به صدور احتمالی قطعنامه علیه ایران و نقض برجام در زمان خود اتخاذ خواهد شد.

جزئیاتی از نقشه راه اقتصادی دولت

او در خصوص جزئیات نقشه راه اقتصادی دولت در سال ۹۹ بیان کرد: این نقشه راه مولود یکباره‌ای نبوده است. به هر حال همه ما مطمئنم هستیم محیط سیاسی امروز آشفته‌تر از هر دوره‌ای در چند دوره اخیر است. در دولت با نگاه به تهدید‌های خارجی و همچنین فرصت‌هایی که در فضای بین‌الملل برای ما وجود داشته است، نقطه قوت‌ها و فرصت‌هایی که متصور بودیم در داخل و خارج وجود دارد نقشه راهی را برای سال آخر دولت و قرن جدید تدوین کردیم.

سخنگوی دولت افزود: با سرمایه گذاری‌های که مورد نیاز است این نقشه راه تدوین می‌شود. تورم ما در این شرایط به ده درصد رسید و اشتغال هم عدد مناسبی در مقیاس‌های جهانی بود. یکی دیگر از پیشنهادها، پیش‌بینی تکانه‌های تاثیرگذار بر معیشت مردم بود. منابع جایگزین درآمد نفتی برای جبران کسری بودجه مورد توجه بود. کسری بودجه بدون اینکه پول پرقدرت بانک مرکزی وارد بازار شود تدوین شده است و امیدواریم با این شرایط بتوانیم تورم را کاهش دهیم.

ربیعی اضافه کرد: بخش دیگر برنامه ریزی‌ها تقویت سرمایه گذاری در کشور است. برای مثال در صنعت و معدن به طور مثال ۱۷۲ میلیارد تومان پیش‌بینی کردیم. در حوزه مسکن هم پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته و بخشی از نقشه راه، حوزه راه و جاده‌ها است. بخش دیگر مباحث پولی و مالی و افزایش نقدینگی است. امسال تاکنون پایه پولی ما رشد بسیار کمی داشته و با سیاست‌های بانک مرکزی قابل تحسین است. در این نقشه راه رفتن به سمت تولید و جلوگیری از قاچاق و توسعه صادرات غیرنفتی دیده شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در ذیل این نقشه راه، سیاست‌های رشد و توسعه فقط مطرح نیست بلکه توجه به زندگی و معیشت مردم که دچار سختی شدند و فشاری که روی طبقات مزدبگیر بوده است در نظر گرفته شده است. قطعا اقداماتی در این فصل طراحی خواهد شد، اما تداوم یارانه‌های معیشتی و همسان سازی حقوق بازنشسته‌ها و افزایش قدرت خرید مورد توجه قرار گرفته است.

ربیعی تاکید کرد: در خصوص شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دیدگاه‌ها و نظرات زیادی وجود دارد، اما اصل آن اجتناب ناپذیر است و دولت از سال ۹۷ تاکنون فرآیند‌ها و سازوکار‌هایی را اندیشیده که شبهه سوءاستفاده کاملا کنترل شود.

سخنگوی دولت گفت: دریافت ارز اضافه برای واردات کالا، دریافت ارز و عدم واردات و دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش کالا در بازار آزاد سه احتمالی بود که می‌توانست موجب فساد شود که دولت با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت عملا بین ثبت سفارش واردات، تامین ارز و ترخیص کالا ارتباط سیستمی ایجاد کرده است و همچنین در دو سال اخیر با مصوبه دولت نرخ خرید ارز کالا در قالب پروفرم توسط وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت ثبت و کنترل می‌شود و همه این فرآیند‌ها از چشم دستگاه‌های نظارتی دور نخواهد بود.

او ادامه داد: دولت این راه را ادامه خواهد داد و در حال حاضر ۵ قلم کالای اساسی و ضروری که همگی نهاده و مواد اولیه تولید هستند مانند کنجاله سویا، جو، ذرت، دانه‌های روغنی و روغن خام ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کنند.

ربیعی گفت: مجدد تاکید می‌کنم تمام وارد کنندگان با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص هستند و فرآیند ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص کاملا شفاف است و همه دستگاه‌های مسئول و دستگاه‌های نظارتی به راحتی و به صورت سامانه‌ای می‌توانند از دریافت کنندگان ارز و رفع تعهد آن‌ها آگاهی داشته و کنترل و نظارت کنند.

سخنگوی دولت گفت: باز هم تاکید می‌کنم چنانچه حمایت ارزی از کالا‌های اساسی را برداریم به سبد غذایی مردم فشار وارد می‌شود.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه عزم دولت در سال پایانی خدمت، با توجه به ورود وزارت اطلاعات به بحث فساد در ورزش، تا چه اندازه برای معرفی ارکان اصلی فساد به دستگاه قضایی جدی است؟، گفت: ریشه بسیاری از این مشکلات در قرارداد‌های خارجی در مشکلاتی است که برای تامین ارز به قیمت نیمایی و انتقال ارز به خارج در کشور ناشی از موانع بانکی متاثر از تحریم‌های آمریکاست.

ربیعی گفت: البته برخورد با مفسدان و دلال‌ها مدتی است که با همکاری وزارت ورزش و وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی آغاز و تعدادی از عوامل فساد شناسایی و با آن‌ها برخورد و تحت نظر بوده و پرونده آنان در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: مشکلات قرارداد ویلموتس بخاطر عدم پرداخت ارز‌های فدراسیون فوتبال توسط فیفا به ایشان بوده که به خاطر تحریم‌های شدید، فیفا هم بدون اجازه آمریکا اقدام به پرداخت دستمزد ویلموتس در موعد مقرر نکرد و سرمربی سابق اقدام به فسخ یکطرفه بخاطر عدم دریافت حقوقش کرد.

او تصریح کرد: لازم به توضیح است که در طول هشت سال گذشته دستمزد ارزی مربیان خارجی تیم ملی فوتبال ایران از محل کمک‌های فیفا پرداخت یا از درآمد‌های ارزی فدراسیون فوتبال بخاطر صعود به جام جهانی بود.

ربیعی گفت: موضوع اختلاف حساب در پرونده استراماچونی در دست بررسی است و بازرسین بزودی تکلیف آن را روشن خواهند کرد.

اولویت با آموزش حضوری است

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص وضعیت کلاس‌های درس در سال تحصیلی جدید، گفت: همانطور که وزیر و مسئولان آموزش و پرورش گفته‌اند اولویت با آموزش حضوری است، چون هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نمی‌شود.

او ادامه داد: کارکرد‌های مدرسه در افزایش مهارت‌های اجتماعی و شکل گیری شخصیت دانش آموزان نیازمند تعامل چهره به چهره است و با هیچ روش دیگری قابل جایگزینی نیست و تنها چیزی که این حضور را محدود می‌کند، مقررات بهداشتی است.

سخنگوی دولت گفت: روز شنبه آغاز سال تحصیلی است و قرار است به صورت حضوری مدارس دایر شود مگر اینکه از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود وضعیت منطقه‌ای قرمز است. حتی در مناطق زرد با حضور کمتر دانش آموزان مدارس دایر است و دانش آموزان به مدرسه می‌روند.

ربیعی تاکید کرد: مناطق سفید کرونایی، عمدتاً کم جمعیت و شامل روستاها، مناطق عشایری و دوردست هستند و مدارس زیر ۵۰ نفر را شامل می‌شود که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، آموزش آن‌ها حضوری است با توجه به اینکه در بسیاری از این مناطق ممکن است زیرساخت‌های فناوری وجود نداشته باشد.

او تصریح کرد: آموزش در مناطق زرد کرونایی، ترکیبی از استفاده از فضای مجازی و آموزش حضوری دانش آموزان است. برای مناطق زرد، ممکن است از روش‌های حضور دانش آموزان به شکل زوج و فرد استفاده شود و به شورا‌های مدرسه اختیار داده شده تا با مشارکت خانواده‌ها در این زمینه تصمیم گیری کنند و معلم‌ها هم می‌توانند برخی از فعالیت‌های آموزشی را حضوری و برخی را مجازی انجام دهند.

سخنگوی دولت گفت: در مناطق قرمز، کلاس حضوری به آن معنا برای دانش آموزان نخواهیم داشت، اما اینکه دو تا سه دانش‌آموز همراه خانواده به مدرسه بیایند و معلمشان را بشناسند و تعامل آن‌ها شکل بگیرد و احساس دانش‌آموز بودن در آن‌ها شکل بگیرد، انجام خواهد شد.

ربیعی تاکید کرد: البته شرایط در طول سال تحصیلی متغیر است و بر اساس تغییرات مناطق از قرمز به زرد یا سفید و یا برعکس، تغییرات لازم در آموزش انجام می‌شود.

واکسن‌های ایرانی آنفولانزا در دسترس مردم قرار می‌گیرد

او در پاسخ به سوالی درخصوص تمهیدات دولت برای تهیه واکسن آنفولانزا در پائیز و اینکه آیا مذاکره‌ای با کشور‌هایی که از واکسن کرونا رونمایی کرده‌اند انجام شده است؟، اظهار کرد: اولا واکسن آنفلونزا صرفا برای افراد دارای بیماری زمینه‌ای و پرخطر مثل بیماری‌های مزمن تنفسی، کلیوی، قلبی، نقص سیستم ایمنی، سرطانی، مادران باردار و سالمندان توصیه می‌شود. در این مرحله در خواست خرید حدود هفت میلیون نیازمندی‌های کشور از واکسن آنفلونزا داده شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته فرآیند تولید در داخل کشور هم آغاز شده است و به پیشرفت‌های مناسبی هم رسیده ایم و با پیگیری‌های وزارت بهداشت امیدواریم امسال محصول ایرانی با کیفیت بالا در دسترس قرار بگیرد.

ربیعی گفت: بنابر روند شتابی کارشناسان وزارت بهداشت به علت رعایت پروتکل‌های بهداشتی مثل فاصله گذاری، ماسک و شستشو امسال شاهد همه‌گیری کمتری از ویروس آنفولانزا هم خواهیم بود.

او گفت: در مورد واکسن کرونا نیز سه مرکز با روش‌های مختلف مشغول تحقیق و آزمایش و تست‌های اولیه تحت نظر وزارت بهداشت هستند.

سخنگوی دولت گفت: علاوه بر پیشرفت قابل قبولی که در داخل کشور جهت تولید واکسن وجود دارد، رئیس‌جمهور دستور خرید واکسن کرونا از کشور‌های معتبر تولید کننده واکسن را به وزارت بهداشت داده است و در مرحله عقد قرارداد است.

یک‌میلیون و ۸۱۹ هزار نفر متقاضی وام ودیعه مسکن شدند

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روند اعطای وام ودیعه مسکن به کندی صورت می‌گیرد و چه تدبیری برای سرعت گرفتن اعطای این وام اتخاذ شده است؟، اظهار کرد: با توجه به راه اندازی سامانه پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، ثبت نام از متقاضیان و نیز تکمیل مدارک، احراز شرایط و معرفی به بانک‌های عامل مورد نظر متقاضیان در حال انجام است به نحوی که از یک‌میلیون و ۸۱۹ هزار و ۷۴۱ متقاضی اولیه، ۴۰۶هزار و ۱۲۸ متقاضی نسبت به ثبت نام در سامانه مذکور اقدام کرده و از این تعداد ۲۱۸ هزار و ۹۴۵ متقاضی حائز شرایط شده و تاکنون ۴۹ هزار و ۲۵۰ متقاضی نسبت به تکمیل مدارک اقدام و به بانک‌های عامل معرفی شده اند و این روند ادامه دارد.

او افزود: همچنین به منظور تسهیل وام در مورد تسهیل وثایق مورد نیاز، مواردی نظیر استعلام چک برگشتی نیز با توجه به شرایط اقتصادی موجود منتفی شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلیه مراحل ثبت نام متقاضیان تا مرحله معرفی به بانک به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و بانک‌های عامل نیز مراحل تسهیل پرونده را با رعایت پروتکل‌ها و جلوگیری از تجمیع متقاضیان انجام می‌شود. علی‌ای‌حال با توجه به عدم تکمیل ثبت نام تعداد بسیاری از متقاضیان اولیه در سامانه، جلسات هماهنگی به صورت ویدئو کنفرانس با بانک‌های عامل برگزار شده که منجر به تسریع در تشکیل پرونده و فرآیند پرداخت تسهیلات در بانک‌های عامل می‌شود.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران چه اهدافی را در کمیسیون مشترک و همکاری با آژانس انرژی اتمی دنبال می‌کند؟، گفت: نشست عادی کمیسیون مشترک برجام قرار است امروز سه شنبه در سطح مدیران سیاسی و معاونین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان و نمایندگان اتحادیه اروپا، در وین به ریاست خانم هلگا اشمید معاون نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی (به عنوان هماهنگ کننده اجرای برجام) برگزار شود.

او افزود: بدیهی است آمریکا به عنوان کشوری که به عضویت خود در برجام خاتمه داده است از ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸) هیچ جایگاهی در توافقنامه و نشست کمیسیون برجام ندارد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که آمریکا عزم خود را جزم کرده است که این توافق را نابود کند و تاکنون چندین تلاش غیر قانونی و ناکام در سطح شورای امنیت داشته است.

ربیعی گفت: موضوع این نشست حمایت از برجام است و انتظار می‌رود همه اعضای باقیمانده در برجام حمایت قاطع خود را از آن اعلام و با اقدامات غیر قانونی و قدرمآبانه آمریکا مخالفت کنند. لازم به ذکر است، کمیسیون مشترک برجام طبق ضمیمه ۴ برجام به صورت فصلی تشکیل می‌شود. هدف ما در کمیسیون مشترک ضمن بررسی آخرین تحولات توافقنامه پیگیری مسایل مربوط به رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته‌ای ذیل برجام است. تمامی اقدامات هسته‌ای همراه با شفافیت و همکاری با آژانس و در چارچوب توافقنامه بوده است.

او در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تشکیک عده‌ای نسبت به اقدامات دولت آن هم در شرایط فشار حداکثری آمریکا و کاهش سرمایه اجتماعی، ناشی از چیست و چه پیامدی برای نظام و کشور دارد؟، گفت: در مورد مجانی شدن برق بنابر مطالعات وزارت نیرو میزان خانوار‌های کم مصرف براساس مکان زندگی و متراژ خانوار عمدتا جزو افراد حاشیه نشین و روستایی محسوب می‌شوند؛ بنابراین با در نظر گرفتن مشترکین ذینفع و بعد خانوار آن‌ها حدود ۳۰ میلیون مشمول تخفیف صدردصد و برق مجانی خواهند شد.

سخنگوی دولت گفت: با توجه به گزارش‌های منتشر شده توسط بانک مرکزی، طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ به طور متوسط سالیانه حدود ۴۰۰ هزار واحد و در مجموع حدود ۲.۸ میلیون واحد مسکونی توسط بخش خصوصی در مناطق شهری کشور تکمیل و به بازار عرضه شده است.

ربیعی گفت: همچنین طی دوره مذکور سالیانه برای حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی و جمعا برای ۷۰۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات بهسازی و نوسازی و ساخت در مناطق روستایی پرداخت شده است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارنامه خوبی در ساخت مسکن روستایی دارد. علاوه بر این طی دوره ۷ ساله گذشته بالغ بر ۱.۳ میلیون واحد مسکن مهر نیز تکمیل شده است.

او ادامه داد: از این رو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، محور بیان شده واقعی است و تاکنون بالغ بر ۴.۸ میلیون واحد مسکونی به بازار مسکن عرضه شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: متاسفانه نادیده گرفتن اقدامات دولت کوچک نمایی و تاکید بر آن از دو سو جریان می‌یابد، یک جریان اساسا با کلیت نظام مشکل داشته و در این چند سال سعی می‌کنند هر گونه اقدام مثبت دولت‌ها و این دولت را یا کوچک نمایی یا به چالش بکشند و به وارونه جلوه دادن تلاش‌های دولت می‌پردازند. تحلیل محتوای پیام‌های این رسانه‌ها نشان می‌دهد به هیچ عنوان به ظلم و جنایت آمریکا در ایجاد بی‌ثباتی و فشار بر زندگی مردم نپرداخته و آن را نادیده می‌گیرند و حتی از آن‌ها نیز دفاع می‌کنند؛ تکلیف این‌ها مشخص است

ربیعی گفت: یک گروه فکر می‌کنند با هدف سیاسی کوتاه مدت با نفی اقدامات دولت حق انگاری برای جریان سازی دیگری ایجاد می‌شود و به صورت ناخودآگاه و ناشی‌گرانه در مجموع به ناامیدی مردم دامن می‌زنند.

او تاکید کرد: من فکر می‌کنم روش درست تبیین، ارائه، نقد با دیدن همه نکات مثبت و اشکالات است، این مسیری است که چه گروه‌های سیاسی، چه نخبگان و همه دلسوزان در حوزه‌های مختلف باید اتخاد کنند. راه خوشبختی و توسعه جامعه از میان نقد‌های مسئولانه و دلسوزانه خواهد گذشت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: همانگونه که شما هم گفتید اخیرا من هم در برخی رسانه‌ها و نیز در تریبون‌ها مواردی را دیدم و شنیدم که نه شیوه اسلامی و نه اخلاقی و نه موافق با سیره امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است. بکارگیری تعابیری زننده و نیز غیر اخلاقی با هرگونه بیانی به نفع جامعه نیست. همچنین این روز‌ها تصاویر و مضامین و کلیپ‌هایی را مشاهده می‌کنیم که نه حاوی جنبه‌های طنز فاخر و هوشمندانه و نه حاوی پیام‌های سیاسی و اجتماعی مشخص است بلکه شکلی از بیماری سیاسی یا وابستگی جریان‌هایی است که کلیت حرکت امیدوار کننده جامعه و ایران را نشانه رفته‌اند.

دولت در حال بررسی گزینه‌های وزیر پیشنهادی صمت است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت برای انتخاب وزیر پیشنهادی صمت چه تصمیماتی اتخاذ کرده است؟، گفت: دولت با توجه به توان، تخصص و مدیریت در حال بررسی گزینه‌ها است.

او با بیان اینکه اجازه بدهید فعلا اسامی اعلام نشود، گفت: پیش از زمان مقرر وزیر صمت معرفی خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.