ظریف: ایران درباره موضوعات گفت‌وگو شده، دوباره مذاکره نمی‌کند/ مهم نیست چه کسی در آمریکا رئیس جمهور ‌شود

آغاز سخنرانی ظریف در شورای روابط خارجی آمریکا

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سخنرانی محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان شامگاه دوشنبه ۳۱ شهریورماه در شورای روابط خارجی آمریکا آغاز شد.

ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص حکم قصاص یکی از متهمان ایرانی اظهار کرد: همانطور که می‌دانید، ما دستگاه قضایی مستقل داریم و دولت در تصمیم‌گیری محاکم قضایی دخالتی ندارد.

وی ادامه داد: اعدام این شخص هیچ ارتباطی به حضور وی در راهپیمایی‌ها ندارد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما به قوانین بین‌المللی احترام می‌گذاریم، ما به برجام به عنوان یک توافق بین المللی احترام می‌گذاریم و هیچ گاه به کشوری یورش نبرده‌ایم. این‌ها چیز‌هایی است که باید بابت آن از دولت آمریکا نگرانی داشت. این آمریکاست که باعث نگرانی جامعه بین‌المللی در نقض هنجار‌های بین‌المللی شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره بازگشت آمریکا به برجام اظهار کرد: این آمریکاست که باید نشان دهد به این توافق احترام می‌گذارد، ما همچنان عضو برجام هستیم. ایران امروز حتی به خاطر عدم مجوز‌های آمریکا نمی‌تواند حتی واکسن آنفلوآنزا را سفارش دهد. خریدی که با پول خودمان انجام می‌شود نه آنها. ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد، اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره توافق خیانت امارات و بحرین به مردم فلسطین و این که آیا این توافق منجر به انزوای ایران نشده است، گفت: شما درباره انزوا باید به شورای امنیت نگاه کنید که کدام کشور منزوی شده است. ما می‌دانیم که امارات و بحرین پیش از این، با رژیم اسرائیل ارتباط داشته‌ا‌ند، اجازه دهید که همدیگر را مسخره نکنیم.

ظریف: ایران درباره موضوعات گفت‌وگو شده مذاکره نمی‌کند/ مهم نیست چه کسی در آمریکا رئیس جمهور می‌شود

ظریف در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکا مبنی بر حملات سایبری ایران علیه این کشور، گفت: این آمریکا است که آگاهانه علیه ایران حمله سایبری انجام داد تا تجهیزات بسیار حساس هسته‌ای را از کار بیندازد. این کار باعث به خطر انداختن جان هزاران نفر می‌شد، در این باره مقالات و مستندات وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که شما ترجیح می‌دهید بایدن یا ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شوند، گفت: هیچ ارتباطی به ما ندارد، برای ما اهمیت ندارد که چه کسی در کاخ سفید بنشیند.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا برجام مرده است، گفت: خیر، برجام زنده است، شورای امنیت نشان داد که برجام زنده است و آمریکا در جهان منزوی است. اگر آمریکا می‌خواهد با قلدری به برجام بازگردد، باید گفت که قلدری مرده است.

ظریف در این رابطه سرنوشت صدام حسین که به جمهوری اسلامی ایران حمله کرد را یادآور شد و افزود: نگاه کنید به صدام حسین و ایران، چه کسی مُرد و چه کسی زنده است.

وی درباره تحریم‌ها و ترور سردار سلیمانی هم گفت: تحریم‌هایی که آمریکا بر ایران اعمال می‌کند، مساله جدیدی نیست. فکر نمی‌کنم این تحریم‌ها تاثیر جدیدی بر ایران داشته باشند. آن‌ها می‌خواهند با اعمال این تحریم‌ها، مردم ما را به زانو درآورند.

وزیر خارجه کشورمان درباره ترور سردار سلیمانی نیز اظهار کرد: آمریکا دچار اشتباه اساسی شد، سردار سلیمانی یک قهرمان مبارزه با تروریست نه تنها برای ایران بلکه در کشور‌های دیگر بود.

وی افزود: پمپئو پس از این ترور، صحنه‌ای از رقص چند نفر را در توئیتر نشان داد که آن‌ها از این ترور خوشحال هستند، اما روز بعد، ده‌ها هزار عراقی برای سوگواری قتل سلیمانی به خیابان‌های عراق آمدند.

ظریف تصریح کرد: ترامپ، دستور ترور یک قهرمان ملی و منطقه‌ای را صادر کرد و این پرونده مختومه نشده است. من نمی‌خواهم کسی را تهدید کنم، اما پرونده مختومه نشده است.

در حال تکمیل…

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.