نیکزاد: مسکن لوکس بلای جان اقتصاد است

نیکزاد: مسکن لوکس بلای جان اقتصاد است

به گزارش خبرنگار  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  علی نیکزاد نائب رئیس مجلس امشب ۱۹ شهریور ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی امیدهای تازه برای جهش تولید و تامین مسکن پرداخت.

نیکزاد با اشاره به اینکه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به این فکر افتاده اند که طرح دو فوریتی برای جهش تولید مسکن را ارائه کنند گفت: این طرح امروز با اکثریت آرا به تصویب رسید، این موضوع دو پیام بر جامعه و کشور دارد، ما در فکر این هستیم تا تولید انواع مسکن را ریل گذاری کنیم لذا در کنار تولید مسکن باید از تجربیات دنیا استفاده کنیم.

او ادامه داد: مسکن لوکس و مسکنی که بانک ها ساخته اند امروز بلای جان اقتصاد است، اکثریت این مسکن‌ها را اگر به بازار ارائه دهند جامعه هدف ما قدرت خرید مسکن متری ۶۰ میلیون و ۷۰ میلیون را ندارند لذا دو و نیم میلیون تا ۳ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد.

نیکزاد با اشاره به وضعیت گرانی زمین و مسکن در کشور گفت: مسکن نباید گران شود و این گرانی‌ها از قصور‌ دولت است.

او افزود: اگر شورای‌ عالی مسکن به‌ریاست شخص رئیس جمهور ‌هر ۱۵ روز یک بار تشکیل می‌شد ‌و به تولید مسکن اهمیت می‌دادند و از رانت‌های این حوزه جلوگیری می‌کردند به‌طور یقین به این وضع نمی‌رسیدیم و این‌که این روزها ‌دولت به‌فکر ساخت مسکن افتاده است چاره‌ساز نیست.‌

نایب‌رئیس مجلس حل مشکل مسکن را در دو بخش دانست و عنوان کرد: اول اینکه ما بتوانیم تولید انبوه مسکن را که در قانون داریم و منسوخ هم نشده است انجام دهیم و دوم همکاران من مصوباتی داشتند که ان‌شاءالله قانون خواهد شد که یکی بحث مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات معاملات مکرر، مالیات بر عائدات مسکن و مالیات بر زمین‌های بایر است.

او با اشاره به اینکه ۶ میلیون مستاجر در کشور داریم بیان کرد: ۲۰ میلیون در حاشیه شهرها و بافت های فرسوده زندگی می کنند ،سن ازدواج بچه های ما در دختران ۲۴ و در پسران به ۲۹ رسیده است و ۲ میلیون جوان سنشان از ۳۲ سال گذشته است که ازدواج نکردند.

نیکزاد با اشاره به اینکه سالانه باید طبق طرح جامع ۲۰۰ هزار در روستاها و ۸۰۰ هزار واحد در شهرها ساخته شود، بعد از سال ۹۲، ۳۰۰ هزار واحد ساخته شده است لذا این موضوع باعث شده تا هر روز به تعداد مستاجرین اضافه شود.

نائب رئیس مجلس با بیان اینکه مسکن آثار امنیتی، اجتماعی و اقتصادی دارد خاطرنشان کرد: مسکن هیچ ارزبری ندارد، اگر یک میلیون مسکن بسازیم حداقل یک و نیم میلیون شغل مستقیم و غیر مستقیم می توانیم ایجاد کنیم.

او با اشاره به اینکه دولت و وزارت راه و شهرسازی موظف می‌شوند سالانه حداقل یک میلیون واحد برای چهار سال آتی بسازند افزود: ۱۶۵ میلیون هکتار در کشور داریم ، تسهیلاتی را باید در اختیار مردم قرار می دادیم تا خانه های مردم ساخته شود و اقساط آن ها ۱۵ تا ۲۵ ساله باشد، باید از ظرفیت قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن استفاده می‌کردیم تا روند تولید مسکن ادامه پیدا کند.

نائب رئیس مجلس با اشاره به اینکه زمین از اهمیت زیادی برخوردار است گفت: ما به تسهیلات نیاز داریم، در این رابطه سیستم بانکی همراهی نکرده است .

نیکزاد با اشاره به اینکه در کنار تولید مسکن باید مانند سایر کشورها تلاش کنیم تا مسکن به کالای سرمایه ای تبدیل نشود گفت: مسکن باید در درازمدت به کالای مصرفی تبدیل شود، با پرداخت انواع مالیات در سراسر کشور باید همه اقشار مردم بتوانند با هر سطح درآمد، از سرمایه مصرفی مسکن بهره مند شوند.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: در حال حاضر ۲۴ میلیون خانوار داریم که از این تعداد ۱۹ میلیون خانوار شهرنشین و پنج میلیون خانوار هم در روستا زندگی می کنند، در روستاهای ما پنج و چهار دهم میلیون مسکن وجود دارد که از این رقم ۴۰۰ هزار واحد مسکن خالی است.

او با اشاره به اینکه دو میلیون مسکن از خانه های موجود در روستاهای کشور نوسازی و مقاوم سازی شده است ادامه داد،: سه میلیون مسکن باقی مانده روستایی اگر مقاوم سازی نشود در زلزله ها دچار مشکلات اساسی خواهند شد، به این منظور باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی نوسازی شود.

نیکزاد با اشاره به اینکه آغاز نوسازی های روستایی در دولت نهم و دهم صورت گرفت و در کوتاه مدت به رکورد جدیدی دست یافت اظهار کرد: روند این حرکت به گونه ای بود که در هشت سال؛ حدود دو میلیون واحد مسکونی روستایی نوسازی و مقاوم سازی شد.

او با اشاره به اینکه در شهرهای کشور حدود ۲۱/۶ میلیون مسکن وجود دارد گفت: وقتی می گویند حدود دو و نیم میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد واقعیت دارد و متأسفانه بلای جان بازار مسکن، همین دو و نیم میلیون واحد خالی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.