هزینه تحریم‌های خارجی برای غرب، منجر به برداشتن تحریم‌های ما می‌شود

عبدالملکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

حجت الله عبدالملکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد تحریف تحریم‌ها، گفت: از سال‌های گذشته تاکنون دو تحریف در ارتباط با تحریم‌ها در حال روی دادن است، نخست  مربوط به میزان اثر گذاری تحریم هاست؛ در این سال‌ها چنین القا شده که همه مشکلات ما منشا خارجی دارد، در حالی که این موضوع درست نیست و حداقل ۸۰ درصد مشکلات در داخل اقتصاد ایران هیچ ارتباطی با تحریم خارجی ندارد، بلکه  منشأ داخلی دارد.

او افزود: دومین تحریفی که در ارتباط با تحریم‌ها طی سال‌های گذشته  دیده می شود، در مورد نقش تعامل و مذاکره با آمریکا در رفع تحریم‌هاست، اما با توجه به تجربه برجام، مذاکره با واشنگتن نه تنها در رفع تحریم‌ها هیچ اثری ندارد، بلکه آن را جری‌تر می‌کند و امیدواری غرب را برای اینکه بتوانند بیشتر ما را تحت فشار قرار دهند، افزایش می‌دهد.

عبدالملکی ادامه داد: وضعیت تحریم‌های ایران بعد از برجام به مراتبط سخت‌تر از تحریم‌ها پیش از این توافق است، با وجود اینکه ما در چارچوب برجام، برنامه هسته‌ای خود را تقریبا کنار گذاشتیم و امتیازات فراوانی در مراحل مختلف تمدید این توافق توسط آمریکا به غربی‌ها واگذار کردیم.

کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی گفت: دو تحریف یاد شده  در بین مردم چنین القا شد که ایران هیچ راهی ندارد جز اینکه با آمریکا مذاکره کند تا این کشور تحریم‌ها را بردارد، اما   اگر مردم و نخبگان کشور متوجه این دو واقعیت شوند که اولا با مذاکره تحریم‌ها برداشته نخواهد شد و دوما عمده مشکلات ما ربطی به تحریم‌های خارجی ندارد، مدل پیشرفت اقتصادی ما از اقتصاد مذاکراتی به اقتصادی مقاومتی تبدیل می‌شود.


بیشتر بخوانید


او افزود: در چارچوب اقتصاد مقاومتی به مشکلات داخلی نظام اقتصادی می‌پردازیم؛ از جمله سیستم بانکی که معیوب است و نقدینگی را به سمت تولید نمی‌برد، فرهنگ اقتصاد و مشکلاتی که در تجارت خارجی داری، لذا در آن زمان مشکلات ما عمدتا حل می‌شود و آمریکایی‌ها به این نتیجه می رسند که اقتصاد ایران ما به رغم همه تحریم‌ها درست مدیریت می‌شود.

عبدالملکی ادامه داد: تحریم‌های اعمالی آمریکا برای خودشان هم هزینه دارد و اقتصاد مقاومتی ما با رفع موانع داخلی منجر به کم اثر، یا بی اثر شدن تحریم‌های خارجی می‌شود و با توجه به هزینه‌هایی که تحریم‌های خارجی برای غربی‌ها دارد آن‌ها خودشان به صورت یکجا تحریم‌ها  را لغو می کنند.

کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی در پایان تاکید کرد: دو تحریف یاد شده دلیل مانع اصلی پیشرفت اقتصادی کشور شده است، چرا که این دو تحریف منجر شد ایران به سمت حل مشکلات اقتصادی که به دست خودمان شدنی است، حرکت نکند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.