وظیفه کشور‌های اسلامی دفاع از آرمان‌های فلسطین است

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، بهادر عبدالله اف سفیر ازبکستان در تهران با حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دیدار و گفتگو کرد.

ذوالنوری در ابتدای این دیدار با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت و با ابراز خرسندی از روابط دوستانه دو کشور گفت: جمهوری ازبکستان کشوری تأثیرگذار در منطقه میباشد و سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه و گسترش هرچه بیشتر در عرصه‌­های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین می­باشد.

وی با تاکید بر ارتقاء سطح ارتباطات پارلمانی میان دو کشور، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی بر افزایش تعاملات پارلمانی با کشور‌های دوست و همسایه در منطقه از جمله ازبکستان تأکید دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل گروه‌های دوستی در مجلس شورای اسلامی افزود: همکاری‌های پارلمانی در سطوح مختلف از جمله گروه‌های دوستی و کمیسیون‌های تخصصی در مجالس ایران و ازبکستان می‌تواند به توسعه روابط دو کشور کمک شایانی نماید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر ظرفیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان گفت: با توجه به حجم مبادلات تجاری فیمابین، توانمندی‌های اقتصادی خوبی در دو کشور وجود دارد که می‌تواند به تقویت و تحکیم مناسبات  در راستای منافع دو ملت منجر شود.

ذوالنوری ضمن اشاره به سخنرانی رئیس جمهور ازبکستان در مجمع عمومی سازمان ملل بیان داشت: مجلس شورای اسلامی از اظهارات رئیس جمهور ازبکستان در مجمع عمومی سازمان ملل در جهت ارتقای نقش‌آفرینی پارلمان‌ها در مناسبات سیاسی و توسعه‌ای استقبال می‌کند.

ذوالنوری در پایان با اشاره به عادی سازی روابط برخی کشور‌های منطقه با رژیم غاصب صهیونیستی گفت: وظیفه کشور‌های اسلامی دفاع از قبله اول مسلمین و آرمان‌های فلسطین است، لذا انتظار می‌رود همه کشور‌های اسلامی به ویژه کشور‌های تاثیرگذار در این زمینه اقدامی موثر داشته باشند.


بیشتر بخوانید:

فراکسیون توسعه روابط با کشور‌های عضو اکو تشکیل شد


 بهادر عبدالله‌اف سفیر ازبکستان در تهران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از این دیدار و بر شمردن اشتراکات تاریخی، سیاسی به ویژه فرهنگی، خواستار گسترش روابط دو کشور جهت ترویج دین مبین اسلام بر اساس ایده روشنگری شد.

وی در ادامه بر نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه تاکید کرد و گفت: جمهوری ازبکستان کشور دوست و همسایه خود ایران را کشوری موثر با ظرفیت­های علمی و فرهنگی می‌شناسد و معتقدیم همکاری سازنده و حسن همجواری با همسایگان به ویژه ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان ضمن اشاره به راه‌اندازی مراکز مختلف پژوهشی در ازبکستان بر تقویت بیش از پیش همکاری میان مراکز علمی و پژوهشی دو کشور در جهت تقویت و تحکیم روابط فیمابین تاکید کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.