گزارش وزیر امور خارجه از سفر به روسیه/ اختصاص اعتبار لازم برای بازسازی مناطق سیل زده کشور

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در جلسه امروز هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، وزیر امور خارجه که برای تسلیم پیام رئیس جمهور کشورمان به رئیس جمهور روسیه و در ادامه همکاری‌های دوجانبه، به این کشور سفر کرده بود، ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به هیئت وزیران، آن را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرد.

رئیس جمهور در این جلسه، سفر الکاظمی نخست وزیر عراق به کشورمان را پُردستاورد ارزیابی و تصریح کرد همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با کشور عراق ارتقا می‌یابد.

روحانی با توجه به جایگاه استراتژیک کشورمان، گفت: دشمنان ما نمی‌توانند جمهوری اسلامی را از معادلات جهانی حذف کنند. ایران برخلاف پیش بینی آمریکایی‌ها که حداکثر تاب آوری کشورمان در برابر تحریم‌های فلج کننده را سه ماه ارزیابی می‌کردند، دو سال و چند ماه است که سرافرازانه مقاومت کرده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که در عین حال رویکرد دولت تدبیر و امید از ابتدا همکاری و دوستی با حفظ احترام متقابل با همه کشور‌ها و پایبندی به همه تعهدات دوجانبه و بین المللی بوده است.

اصلاح مصوبه جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی در اجرای طرح توزیع سهام عدالت

با تصویب هیئت وزیران، مصوبه مربوط به جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی در اجرای طرح توزیع سهام عدالت از محل سود ناخالص سهام عدالت اصلاح شد.

به موجب این اصلاحیه، مبلغ پرداختی برای جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی در اجرای طرح مذکور، از ۲۵۰ میلیارد ریال به ۳۵۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

اختصاص اعتبار برای مرمت، بازسازی و جبران خسارات ناشی از سیل و زلزله در برخی استان‌های کشور

با تصویب هیئت وزیران، مبلغ ۷۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای مرمت و بازسازی قنوات در شهرستان اردستان واقع در استان اصفهان اختصاص یافت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

دولت همچنین با اختصاص اعتبار تا مبلغ ۴۵۵۰ میلیارد ریال بصورت هزینه‌ای و تا مبلغ یک هزار میلیارد ریال بصورت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای جبران خسارت و بازسازی اماکن مسکونی و تأسیسات زیربنایی خسارت‌دیده ناشی از وقوع سیل و زلزله سال ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در استان‌های اصفهان، آذربایجان شرقی، اردبیل، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد موافقت کرد.


بیشتر بخوانید


اعتبار مذکور شامل کمک بلاعوض جهت نوسازی تعداد ۲۷۵۵ واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال و تعداد ۹۸۵۳ واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف یکصد میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر واحد‌های مسکونی شهری، روستایی و تجاری به ازای هر واحد تا سقف ۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تأمین لوازم معیشتی واحد‌های مسکونی آسیب دیده به ازای هر واحد تا سقف ۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تأمین اسکان موقت واحد‌های مسکونی شهری و روستایی به ترتیب به ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال و یکصد میلیون ریال و نیز هزینه‌های پشتیبانی، آواربرداری، خدمات مدیریت و بازسازی تأسیسات روبنایی داخل محدوده و دفع آب‌های سطحی شهر‌ها و روستاهاست.

هیئت وزیران در ادامه، مبلغ (۰۰۰ ر۰۰۰ ر۹۵۰ ر ۵۵۹ ر ۹) ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به آسیب دیدگان ناشی از سیل و زلزله استان‌های یاد شده با سود ۴ درصد روستایی و ۵ درصد شهری به منظور بازسازی واحد‌های مسکونی روستایی و شهری اختصاص داد. طول دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی جمعاً ۱۵ سال (۳ سال دوران مشارکت مدنی و ۱۲ سال دوران مشارکت اقساطی) است و برای تعمیر اماکن عمومی شهری و روستایی و تامین لوازم خانگی و معیشتی پرداخت خواهد شد.

لازم به بدهی و معوقات احتمالی آسیب‌دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

اختصاص اعتبار تا مبلغ ۷۱۱ میلیارد و ۳۶۵ میلیون ریال بصورت هزینه‌ای برای جبران خسارت ناشی از زلزله در استان آذربایجان شرقی و سیل در استان کرمان، از دیگر مصوبات جلسه امروز هیئت وزیران بود.

هیئت وزیران همچنین به منظور نوسازی هزار واحد بافت در معرض خطر مسجد سلیمان و مقاوم سازی حاشیه شهر‌های مشهد و زاهدان، با اختصاص اعتبار تا مبلغ ۱۵۰۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بصورت هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای موافقت کرد.

اصلاح مصوبه ورود و ترخیص خودرو برای فرماندهی عملیات فوریت­های پزشکی

هیئت وزیران به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه مربوط به ورود و ترخیص خودرو برای فرماندهی عملیات فوریت‌های پزشکی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهشتی و درمانی ایرانشهر را اصلاح کرد.

به موجب اصلاح مصوبه مذکور، شرط معافیت از مالیات بر ارزش افزوده برای ورود و ترخیص تعداد دو دستگاه خودرو با حجم موتور بالای (۲۵۰۰) سی­سی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایرانشهر جهت انجام فرماندهی عملیات فوریت‌های پزشکی، حذف شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.