۱۰ توصیه مهم رهبر انقلاب برای ۳۶۵ روز پایان کار دولت

۶ توصیه مهم رهبر انقلاب به دولتمردانبه گزارش  خبرنگار  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، فاطمه سیدی؛ رهبر معظم انقلاب همه  ساله به مناسبت سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر و هفته‌ دولت با دولتمردان به صورت حضوری دیدار داشته‌اند که امسال این برنامه به دلیل شیوع بیماری کرونا از طریق ارتباط تصویری برگزار شد؛ رهبرانقلاب در جریان این دیدار توصیه‌هایی به اعضای کابینه داشته‌اند که در ادامه بخشی از آن را می‌خوانید.

ایشان در ابتدای سخنرانی خود به مناسبت هفته دولت، سال آخر فعالیت دولت دوازدهم را فرصتی خوب برای افزایش خدمات در حوزه‌های مختلف خواندند و با بیان نکاتی درباره مسائل مهم اقتصادی همچون تولید، سرمایه گذاری، ارزش پول ملی و نیز فضای مجازی تأکید کردند؛ ایشان در ادامه فرمودند: « باید با جدیت کامل موانع تولید را رفع و برای حل مشکلات همت بیشتر گماشت».

همچنین رهبر انقلاب اسلامی حادثه عاشورا را قله جهاد، فداکاری و شهادت نامیدند و با اشاره به مصادف شدن هفته دولت با دهه اول محرم افزودند که «مبنای هفته دولت نیز جهاد و شهادت است چرا که رجایی و باهنر با مجاهدت مستمر، سختکوشی و تلاش در هنگام هجوم و محاصره مشکلات، خودداری کامل از پیگیری منافع شخصی و پرهیز از چهره سازی برای جذب نظر مردم، خود را شایسته پاداش بزرگ الهی یعنی شهادت ساختند».

//////

آنچه توانستید و نتوانستید را در سال آخر دولت به مردم بگویید/ ساختار بودجه را اصلاح کنید

رهبر معظم انقلاب در این دیدار به دولتمردان توصیه کردند که «در گزارش‌هایی جامع و صادقانه، آنچه توانستید و آنچه قرار بود اما نتوانستید برای مردم بیان کنید که مردم از این گونه گزارش‌های صادقانه، خرسند و امیدوار می شوند».

رهبر انقلاب سال آخر فعالیت دولت را فرصتی قابل توجه و از جهات مختلف بسیار مهم برشمردند و گفتند: «هرچه می توانید از فرصت آخر برای خدمت به مردم و کشور استفاده کنید».

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه با اشاره به مشکل جدی مسکن در کشور گفتند: «دولت قول ساخت ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در آخرین سال فعالیت را داده است که تحقق این قول می‌تواند در زمینه حل مشکل مسکن مؤثر باشد. تلاش کنید در یک سال باقیمانده کارهای اساسی و بزرگی برای دولت بعد به یادگار بگذارید که «اصلاح ساختار بودجه، نظام بانکی و نظام مالیاتی» جزو اینگونه کارهاست».

پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول‌هایی که داده شده از جمله طرح‌های هفتگی وزارت نیرو، سیاست پالایشگاه سازی برای جلوگیری از صدور نفت خام، تقویت شرکتهای دانش بنیان، ادامه کارهای خوب علمی و بهداشتی و درمانی که در مقابله با کرونا انجام شده و افزایش تولید از دیگر توصیه‌های مؤکد رهبر انقلاب به دولت برای سال آخر فعالیت بود, سالی که به هیچ وجه نباید دولت به‌صورت وقت اضافه به آن نگاه کند.

کارگروهی برای رفع موانع تولید از سوی سران سه قوه تشکیل شود/ جلوگیری از قاچاق تسهیل کننده تولید است

ایشان بار دیگر تولید را مادر و کلید اصلی حل مشکلاتی نظیر «اشتغال، معیشت، تورم و کاهش ارزش پول ملی» خواندند و تأکید کردند: «باید هرچه می‌توانید در این زمینه‌ها کار و تلاش کنید».

رهبر انقلاب رفع موانع تولید را از وظایف اساسی دولت برشمردند و گفتند: «البته رفع برخی موانع از جمله تحریم یا ندادن پول فروش نفت ایران، تحت اختیار دولت نیست اما بسیاری از موانع درونی است و باید با جدیت آنها را رفع کرد».

همچنین رهبر فرزانه انقلاب «واردات بی رویه» را که باعث شکایت مکرر تولید کنندگان و حتی ورشکستگی برخی از آنها شده است بسیار خطرناک خواندند و افزودند: «واردات لوکس نیز از جمله موانعی است که دولت باید آن ها را از سر راه تولید حذف کند».


بیشتر بخوانید


حضرت آیت الله خامنه‌ای «جلوگیری از قاچاق» را با همکاری قوای مجریه، قضاییه و نیروهای مسلح، تسهیل کننده تولید دانستند و گفتند که «استفاده از ظرفیت نهضت قطعه سازی که به خصوص در نیروهای مسلح ایجاد شده است، می تواند بخش قابل توجهی از نیازهای تولیدکنندگان را تأمین کند به‌ویژه اینکه متخصصان داخلی توانسته اند قطعات بسیار ظریف و پیچیده را نیز تولید کنند».

ایشان همچنین  افزودند: «چندی پیش، پیشنهادی برای تشکیل کارگروهی از جانب روسای سه قوه جهت شناسایی و برطرف کردن موانع تولید مطرح کردم و با استقبال سه قوه هم مواجه شد که باید هر چه زودتر تشکیل شود و کار خود را با جدیت آغاز کند».

ارزش پول ملی تقویت شود/ با واردات کالاهای لوکس یا خرید ملک در خارج از کشور باید برخورد شود

رهبر انقلاب اسلامی «تقویت ارزش پول ملی» را موضوعی بسیار مهم و در ارتباط مستقیم با تولید و تقویت بینه اقتصادی کشور و بهبود معیشت مردم دانستند و افزودند: «در کنار اقدامات بلندمدت برای تقویت ارزش پول ملی، برخی اقدامات کوتاه مدت نیز ضروری است که از جمله آنها برخورد جدی با اقدامات بدخواهانه و سودجویانه برای کاهش ارزش پول ملی است».

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اعلام دولت مبنی بر بازگردانده نشدن ۲۷ میلیاد دلار ارز حاصل از صادرات گفتند که «ممکن است بخشی از این ارزها به دلایل منطقی هنوز بازگردانده نشده اما با موارد سودجویانه همچون واردات کالاهای لوکس یا خرید ملک در خارج از کشور باید برخورد شود».

//////

اقتصاد به هیچ وجه به تحولات خارجی پیوند نخورد

ایشان فرمودند که  «اقتصاد کشور به هیچ وجه نباید به تحولات خارجی پیوند بخورد زیرا این یک خطای راهبردی است، نباید برنامه ریزی اقتصادی برای کشور، معطل لغو تحریم‌ها یا نتیجه انتخابات فلان کشور شود. باید بنا را بر این گذاشت که تحریم‌ها به عنوان مثال تا ۱۰ سال دیگر ادامه دارد، بنابراین باید بر ظرفیت‌ها و امکانات داخلی تمرکز کرد، البته ممکن است آنها تصمیمات خوب بگیرند که در آن صورت از آن استفاده می کنیم اما مسائل اقتصادی کشور نباید موکول به تحولات خارجی شوند».

عوامل مسلط بین‌المللی در فضای مجازی به شدت فعال هستند/ شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شود

رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان، موضوع فضای مجازی را بسیار مهم خواندند و گفتند: «ما هم اهمیت فضای مجازی را و اینکه بخشی از زندگی مردم شده است، قبول داریم اما بحث ما در مورد فضای مجازی این است که این عرصه از خارج مدیریت و هدایت می‌شود و ما نمی‌توانیم مردم را بی پناه رها کنیم».

ایشان با تأکید بر اینکه عوامل مسلط بین‌المللی در فضای مجازی به شدت فعال هستند، افزودند: «تأکید مکرر بر شبکه ملی اطلاعات و تشکیل شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی و شرکت روسای سه قوه در آن به همین علت است اما متأسفانه اهتمام لازم به این موضوع نمی شود».

حضور افرادی در رأس آمریکا که مایه تحقیر آن کشور هستند، نشان از شکست الگوهای رو به  انحطاط غربزده است 

رهبر معظم انقلاب حضور افرادی در رأس آمریکا را که مایه تحقیر آن کشور هستند، نشانه دیگری از شکست الگوهای بشری و آرمانشهر رو به انحطاط غربزده‌ها برشمردند و گفتند که «الگوی مستقل اسلام برای نظام‌سازی و جامعه‌سازی بر سه پایه «ایمان، علم و عدل» استوار است البته ما در هر سه عرصه عقبیم اما در جمهوری اسلامی شعارها و جهت‌گیری‌ها بر این اساس بوده و الگوهای انسانی آن نیز شهدایی مانند بهشتی، مطهری، باهنر، رجایی و سلیمانی هستند. عملکرد شما می‌تواند این الگوی برجسته را در چشم مردم جهان تبلیغ کند و علت دشمنی و ترس مستکبران از جمهوری اسلامی همین مسئله است».

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cart
Your cart is currently empty.